2011 m. gegužės 31 d., antradienis

Naktinės žvalgybos forumas

Nuo šiol NŽ turi savo forumą - http://nzvalgyba.forumlt.com/ 

Registruotis kviečiami visi visi susidomėję naktine žvalgyba, ieškantys galimybės išbandyti šią sporto šaką, siekiantys susirasti bendraminčių ar šiaip pabendrauti.

Kviečiame prisijungti!

2011 m. gegužės 28 d., šeštadienis

Naujas NŽ žingsnis - į jaunųjų stovyklautojų laisvalaikį

Prasideda vasara, kurios metu nemenka dalis vaikų savo laisvalaikį leis įvairiose vaikų poilsio stovyklose. Naktinės žvalgybos vadovybė nusprendė pasiūlyti stovyklas administruojantiems pedagogams į jaunųjų stovyklautojų laisvalaikį įtraukti naktinės žvalgybos žaidimus.
Manau, kad niekas nepaneigs, jog naktinės žvalgybos žaidimai ugdo ne tik vaiko fizinį pajėgumą, bet ir apskritai skatina jaunos asmenybės tobulėjimą, lavina charakterį.

Tikiuosi, jog stovyklų atstovai susidomės naktinės žvalgybos žaidimais ir jaunųjų stovyklautojų vasara bus turtingesnė įspūdžiais.

2011 m. gegužės 27 d., penktadienis

Naktinės žvalgybos žaidimų šablonai (2 dalis)

6.       Diversija.

Vykdytojai prieš diversantus. Diversantai ant lapo surašo dvidešimt  skirtingų kodų. Kiekvieną kodą sudaro keturi minimi žemėlapio taškai, pvz 14-12-8-1. Kodų rašymas – labai svarbus momentas. Surašius 20 kodų (kodus paprastai surašo diversantų komandos lyderis) vykdytojai gali 5 minutes pasitarti ir išsirinkti vieną iš kodų (slapčia nuo diversantų). Kodo esmė yra ta, kad pagal kode surašytus žemėlapio taškus turės judėti vykdytojų komanda. Pvz kodas 8-4-2-1. Tai reiškia, kad pirmojo signalo metu vykdytojai turės būti 8 taške, antrojo – 4 taške, trečiojo – 2 taške ir ketvirtojo – 1 taške.
Apie signalus. Signalai padės diversantams susigaudyti, kurio kodo laikosi vykdytojai. Signalai gali būti arba tikslūs (trumpoji žinutė (SMS) su nurodytu būvimo tašku) arba orientaciniai (5 sekundes paspausta garsinė fanfara arba nedidelė petarda).
Jei signalai tikslūs – dažnis tarp jų labai nedidelis (kad vykdytojai turėtų galimybę laimėti) – pvz 5 minutės.
Jei signalai orientaciniai – dažnis didesnis – pvz 15 minučių.
Vykdytojai laimi atlikę keturis signalus.
Diversantai laimi suradę vykdytojus iki atliekant keturis signalus.

7.       Vėliavų mūšis.

Dvi vienareikšmės komandos. Kiekviena komanda turi savo vėliavą. Komandos vienu metu palieka bazę. Per 15 minučių jos turi užimti tašką, kuriame padės savo vėliavą. Vėliava turi gulėti taške, o gynėjai gali stovėti nuo vėliavos ne arčiau kaip per penkis metrus.
Prasideda tikras strateginis mūšis. Visų pirma abi priešininkų komandos privalo sužinoti savo priešininkų būvimo vietą. Komandos vadas privalo skirstyti – kiek žmonių išeis į žvalgybą, kiek liks ginti bazės. Žvalgai gali judėti kartu arba pavieniui.
Radę priešininkų vėliavą žvalgai gali arba bandyti patys pasigrobti vėliavą arba pasikviesti pastiprinimą iš likusių savos vėliavos ginti komandos draugų.
Kovoje vyrauja gyvybės siūlo nuplėšimo principas – gyvybės siūlas kabo kiekvienam žaidėjui už nugaros kaip kokia uodega. Žaidėjas, praradęs savo gyvybės siūlą nebegali tęsti žaidimo ir turi grįžti į bazę ir ten laukti partijos pabaigos. Galima ir kita variacija – siūlą praradęs žaidėjas turi eiti pailsėti į bazę ne visam likusiam laikui, bet sakykim 30 minučių. Po to, su nauju gyvybės siūlu jis gali vėl grįžti į kovą.
Priešininkų tikslai – pasigrobti savo oponentų vėliavas ir atnešti jas į savo komandos vėliavos tašką. Jei žaidėjas pasigrobęs priešininkų vėliavą pakeliui yra „nukaunamas“ – vėliava lieka gulėti toje vietoje, kur buvo „nukautas“ ją nešęs asmuo.
Jei po 2 valandų nė viena komanda nelaimi – skelbiamos lygiosios.

8.       Kiaunė prieš lūšį.

Dvi vienareikšmės komandos. Abi komandos užima pozicijas skirtinguose vieno kelio (be jokių posūkių į šonus) galuose. Pirmoji komanda (burtų tvarka) siunčia du savo komandos narius į priešininkų stovyklą. Antroji komanda tuo pačiu metu siunčia vieną savo komandos narį į pirmųjų stovyklą. Pirmosios komandos narių (dviejų) tikslas – sugauti (nuplėšiant gyvybės siūlą) pro juos bandantį praslinkti antrosios komandos narį. Galimi tokie variantai:
1)      Dvejetas (lūšis) pagaus vieną (kiaunę) ir pasiekusi priešininkų komandos stovyklą gaus 2 taškus.
2)      Vienas (kiaunė) praslinks pro du (lūšis) ir pasiekęs priešininkų stovyklą gaus 2 taškus.
3)      Vienas (kiaunė) „nukaus“ abi „lūšis“ ir pasiekęs priešininkų stovyklą gaus 4 taškus.
4)      Vienas (kiaunė) nukaus vieną „lūšį“ ir pasiekęs priešininkų stovyklą gaus 3 taškus.
5)      „Lūšys“ per 10 minučių nepasieks priešininkų stovyklos ir bus nubaustos -2 taškų bauda.
Visiems dalyviams sugrįžus į savo stovyklas prasideda antrasis ėjimas. Dabar pirmieji siunčia „kiaunę“, o antrieji – dvi „lūšis“.
Laimi komanda, kuri po sutarto lyginio ėjimų skaičiaus turi daugiau taškų.

2011 m. gegužės 22 d., sekmadienis

Naktinės žvalgybos žaidimų šablonai (1 dalis)

Naktinės žvalgybos žaidimai unikalūs tuo, kad juos savo patogumui, bendru susitarimu tarp visų tose pačiose varžybose dalyvaujančių žvalgų, galima kaitalioti. Kaitalioti galima viską, pradedant laiko limitais ir baigiant netgi pačiomis žaidimų sąlygomis.
Kad Jums būtų lengviau – pateikiame šiek tiek NŽ žaidimų šablonų, kuriuos rekomenduojame naudoti ir dar... rekomenduojame juos naudoti taip, kaip Jums patogu.

Sutartiniai ženklai:

·         Medžioklinis tipas
·         Strateginis tipas
·         Kontaktinis tipas
·         Asmeninis tipas
·         Orientacinis tipas


1.       Klasikinė medžioklė.

Medžiotojai prieš aukas. Aukos palieka bazę anksčiau. Judėjimas – žemėlapyje pažymėtais keliais, takais. Slėpimasis – 1 metras nuo žemėlapyje pavaizduotų kelių. Aukos sutartu intervalu palieka signalą, taip išduodamos savo būvimo vietą. Pagavimo momentas – arba nuplėšiant „gyvybės siūlą“ arba apšvitinant žibintuvėliu arba tiesiog garsiai sušunkant (pagal garbingumo principus). Medžiotojų tikslas – rasti aukas iki laiko limito pabaigos. Aukų tikslas – išsilaikyti iki laiko limito pabaigos.

2.       Laukinė medžioklė.

Medžiokliai prieš auką. Pažymimas sutarto dydžio ringas. Auka į ringą įeina anksčiau. Slėpimasis – visoje ringo teritorijoje. Pagavimo momentas – „gyvybės siūlo“ nuplėšimas. Medžioklių tikslas – surasti auką iki laiko limito pabaigos. Aukos tikslas – išsilaikyti nerastai.

3.       Apsuptis.

Apsupėjai (bent 2 komandos) prieš apsuptuosius (aukas). Visos komandos pradeda žaidimą iš skirtingų žemėlapio taškų. Judėjimas – žemėlapyje pažymėtais keliais. Slėpimasis neleidžiamas. Apsupėjai ant kelio dėlioja blokadas, sutartinius ženklus, kurių apsuptieji negali peržengti – jie turi sukti kitu keliu sutikę priešaky blokadą. Apsuptieji dalina ypač dažnus signalus. Apsupėjų tikslas – sutikti aukas akis į akį arba įsprausti juos į situaciją iš kurios neįmanoma atsitraukti. Apsuptųjų tikslas – išlikti neapsuptiems iki laiko limito pabaigos arba palikti žaidimo teritoriją tuose taškuose iš kurių žaidimą pradėjo apsupėjų komandos.

4.       Baimės trasa.

Dvi vienareikšmės komandos. Iš pradžių 1-oji komanda užriša 2-ajai komandai akis ir tam tikrą laiką veda nežinoma kryptimi (išsukimai galimi). Galima vesti visą komandą kartu arba kiekvieną narį atskirai. Pasibaigus vedimo laikui 2-ieji gali nusirišti akių raiščius. Jų tikslas – kuo greičiau susiorientuoti ir grįžti į pradinį tašką – bazę. Fiksuojamas laikas. Po to komandos apsikeičia vaidmenimis. Pergalę lemia tai, kuri komanda baimės trasą įveikė per trumpesnį laiką.

5.       Juodasis seklys.

Medžiotojai prieš aukas. Medžiotojų komanda išstato po vieną žvalgą visuose galimuose keliuose iš bazės. Tada bazę palieka aukų komanda. Išstatyti žvalgai tūno pasislėpę ir seka paskui aukas. Po 10 minučių tokio sekimo jie gali pradėti kas 5 minutes siųsti savo komandos draugams žinutes su nurodymais kur yra aukų komanda ir kur ji juda. Aukos gali laimėti žaidimą arba sėkmingai nusimesdamos „uodegą“ arba... ją likviduodamos t.y pagaudamos (nuplešiant „gyvybės siūlą“) jas sekantį medžiotojų žvalgą.  Taip pat aukos laimi jei išbūna nesugautos iki laiko limito pabaigos. Medžiotojai laimi sugaudami aukas iki laiko limito pabaigos. Labai svarbu yra tai, kad aukų komanda gali judėti tik žemėlapyje pažymėtais keliais, o ją sekantis juodasis seklys – visur kur tik įmanoma.

2011 m. gegužės 20 d., penktadienis

Naktinės žvalgybos rezervas

Iš lėto besikurianti naktinės žvalgybos organizacija susiduria su visiškai normaliu reiškiniu – žmonės, kurie susidomi NŽ nesiryžta pradėti formuoti naktinės žvalgybos būrių savo gyvenamosiose vietovėse. Ir tai visiškai suprantama. Naktinė žvalgyba – liaudiškai tariant „trenkta“ sporto šaka. Netradicinė, originali sporto šaka, kuri gali nesudominti stereotipais linkusių remtis šiuolaikinių jaunuolių.
Bet kokiu atveju – NŽ štabas didžiuojasi visais tais šauniais žmonėmis, kuriuos NŽ idėjos sudomino ir kurie anksčiau ar vėliau papildys naktinių žvalgų gretas.
Kyla visai žmogiškas klausimas – ką daryti jaunuoliui, susidomėjusiam NŽ, bet gyvenančiam tokioje vietovėje, kur dar nėra veikiančių NŽ būrių? Mūsų jaunuolis pats pradėti būrio nesiryžta – galbūt neranda bendraminčių, kuriuos sudomintų naktinė žvalgyba, galbūt neranda jokio normalaus poligono, galbūt kitos problemos neleidžiančios pradėti būrio organizavimo.
Suinteresuotų kadrų išsaugojimas – NŽ štabo prioritetas. Tam, kad problema būtų sprendžiama NŽ vadovybė sukūrė naktinės žvalgybos rezervo sistemą. Štai trumpa šios struktūros schema:
1.       Visų interesantų registracija pagal šiuos punktus – vardas, pavardė, amžius, gyvenamoji vieta, el.paštas arba skype (arba kita kontaktinė informacija)
2.       Atsiradus antram interesantui toje pačioje vietovėje, pirmasis interesantas gauna visą NŽ vadovybės turimą informaciją apie antrąjį interesantą.
3.       Atsiradus trečiam, ketvirtam ir n-tam interesantui NŽ štabo pagalba pasidalinama kontaktais.
4.       Imamas formuoti būrys iš galbūt netgi vienas kito visai nepažįstančių, bet vienoje vietovėje gyvenančių interesantų.

Trumpai kalbant – žmonės, kurie nesiryš imti formuoti naujo būrio galės užsiregistruoti į NŽ rezervą ir būdami NŽ rezervo sąrašuose laukti, kol jų gyvenamoje vietovėje atsiras daugiau NŽ susidomėjusių žmonių.

NŽ rezervo registracija pradedama nuo šiandien iki neapriboto termino.

Registracija vykdoma el.paštu naktine.zvalgyba@inbox.lt arba facebook`e (Naktinė Žvalgyba)

Laukiame Jūsų!

2011 m. gegužės 16 d., pirmadienis

Prašymas pasisakyti

Po šiuo pranešimu parašyti komentarą kviečiami visi susidomėję naktine žvalgyba ir vienaip ar kitaip norintys prisijungti prie NŽ veiklos.

Būtų gerai, jei nurodytumėte savo vardą (pavardės nereikia), amžių, gyvenamąją vietą (tikslaus adreso nereikia) ir kokį nors kontaktinį duomenį - pvz el.paštą

Pabandysime Jums padėti.

2011 m. gegužės 8 d., sekmadienis

Naktinė žvalgyba - facebook`e

Nuo šiandien naktinė žvalgyba turi facebooko profilį. Jei norite pasikonsultuoti - kvieskitės į draugus. Visi norintys bus konsultuojami.

Facebook - Naktinė Žvalgyba

2011 m. gegužės 7 d., šeštadienis

NŽ aprangos koncepcija

Naktinių žvalgų apranga varžybų metu – labai didelės svarbos dalykas. Tinkama apranga turi įtakos ne tik pergalei, bet ir paties žvalgo komfortui. Sunku tikėtis išlikti nepastebėtam vilkint baltut baltutėlę aprangą, kuri naktį matyti iš tolo. Taip pat sunku viltis, jog pavyks greitai judėti mūvint paplūdimiui, bet ne sportui tinkamas šlepetes.
Atėjo laikas apibendrinti, kokia turėtų būti ideali naktinio žvalgo apranga.

Trijų metų vaikas, paklaustas kokia yra nakties spalva atsakys – „juoda“. Kokia turi būti naktinio žvalgo aprangos spalva? Taip, juoda.

Antras kertinis aspektas – avalynė. Batų naktinei žvalgybai etalonas – lengvi, tvirtai besilaikantys ant kojos ir skleidžiantys kuo mažiau triukšmo. Taip pat – avalynės patogumas. Jei su trinančiais pirštus batais teks nužygiuoti 5 ar 10 kilometrų – neprasikeiksite?

Dar viena aprangos detalė – kepurė, vadinamoji „beisbolo kepuraitė“. Taip pat juoda. Paklausite, kam ji? Pirma iš kepurės bus galima lengviau atskirti tamsoje, kas yra naktinis žvalgas, o kas – visai pašalinis praeivis.
Antra – kepurė tam tikruose žaidimuose gali atstoti „gyvybės siūlą“. Atimti iš savo priešininko kepurę – kaip nuplėšti „gyvybės siūlą“.
Trečia – žaidžiant miškingoje teritorijoje atsiranda tikimybė, jog žvalgui ant galvos užkris ir į minkštą odą prie ausų įsisegs erkė. Beldžiame į medį, kad taip nenutiktų, bet jei jau norime ramybės – kodėl gi neužsidėti kepurės? Tikrai didesnė tikimybė, jog erkė nugrius nuo kepurės negu nuo plaukų.

Dar apie erkes. Erkės – viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl griežtai rekomenduotina naktiniams žvalgams mūvėti ilgas kelnes, o ne kokius bridžus ar šortus. Taip pat – ilgos kojinės.

Apibendrinimui:

Ideali naktinio žvalgo apranga:

·        Juoda beisbolo kepuraitė
·        Juodi marškinėliai trumpomis rankovėmis
·        Juodas sportinis viršutinis rūbas (treningas, džemperis, megztinis, lengva striukė)
·        Juodos sportinės kelnės
·        Juodos spalvos patogūs sportiniai bateliai
·        Juodos spalvos puskojinės (kiek įmanoma ilgesnės)

2011 m. gegužės 6 d., penktadienis

Dėl ypač padidėjusio susidomėjimo šiuo tinklaraščiu

Kaip matau iš staigiai padidėjusio žmonių, balsavusių apklausoje, skaičiaus - atsirado naujų naktinės žvalgybos idėjomis susidomėjusių žmonių.

Kadangi e-paštu gerbiami tautiečiai nesiryžta rašyti, tad kviečiu visus į skype konferenciją (chat) šįvakar (2011 metų gegužės 6 dieną) nuo 21 valandos.

Laukiami visi visi interesnatai. Kaip prisijungti? Pakvieskite vartotoją naktine.zvalgyba į savo draugus ir būsite prijungti prie bendro "chat`o".

Konferencijos metu į Jūsų klausimus atsakys NŽ štabo nariai.

2011 m. gegužės 1 d., sekmadienis

Kreipimasis į šio blogo skaitytojus

Labai atsiprašau už nepastabumą - nepastebėjau, jog komentavimo nustatymai šiame bloge neleidžia komentuoti skaitytojams, neturintiems blogger paskiros. Pataisiau šį blogį - nuo šiol komentuoti gali visi.

Taigi užduodu atvirą klausimą:

Ar domitės naktine žvalgyba, ir jei taip - iš kur esate?

Fizinio pasirengimo naktinei žvalgybai koncepcija

Dažnam besirengiančiam užsiimti naktine žvalgyba, ko gero, kyla klausimas – ar reikalingas koks nors fizinis pasirengimas šiai sporto šakai, ar ne? Atsakymas paprastas – taip, reikalingas.

Visų pirma, reikia pastebėti tai, kad naktinės žvalgybos metu žvalgai paprastai nueina tikrai ne vieną kilometrą. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo žaidimo. Pavyzdžiui medžiotojai klasikinėje medžioklėje gali iš viso nesijudinti iš vietos – įsirengti pasalą ir sedėti belaukiant kol užkibs aukos. Tačiau daugumoje naktinės žvalgybos žaidimų to sau leisti nebus galima. Reikės eiti, eiti ir dar daugybę kilometrų eiti. Eiti ne bet kaip – eiti neišduodant savo būvimo vietos, kartais žengiant nepatogia kelio danga.
Taigi pirmasis naktinio žvalgo fizinio pasirengimo aspektas – ištvermė.

Kitas aspektas – greitis. Naktinėje žvalgyboje gausu žaidimų, kuriuose pergalę lemia būtent gebėjimas judėti greičiau nei priešininkai. Jei žaistumėte klasikinę medžioklę, kurios metu pagavimas įskaitomas tik nuplėšus „gyvybės siūlą“ nuo bent vienos iš aukų, būtumėte medžiotojai (stori ir lėti), o jūsų aukos – lengvi ir greiti piliečiai – kaip manote, kas laimėtų? Manau, kad pergalė drąsiai keliautų į aukų pusę. Na nebent besprukdami nuo jūsų jie užlėktų ant kitos medžiotojų komandos, arba užsimiegoję papultų į pasalą.
Kyla logiškas klausimas – kokio greičio reikia? Pavyzdžiui du lengvaatlečiai – 100 metrų bėgikas, sprinteris prieš 800 metrų bėgiką. Jei abu bėgtų 100 metrų distanciją – laimėtų sprinteris. Jei 800 metrų – kitas bėgikas. Taigi, kokio greičio reikia naktinei žvalgybai?
Mano nuomone, būtent sprinto greičio. Ta pati situacija su gyvybės siūlais – esate auka ir jums ant pėdų mina medžiotojai. Reikia sprukti. Jei bėgsite „lėtuoju greičiu“ – neatmušite medžiotojų noro toliau jus persekioti. Jei bėgsite „sprinto greičiu“ – lėtesni (žinoma, jei jie lėtesni) medžiotojai iškart praras motyvaciją jus vytis – jei po 2 sekundžių būsite už dvidešimties metrų – kas norės jus vaikytis?
Taigi antrasis aspektas – gebėjimas staigiai bėgti ir atitrūkti nuo varžovų.

Trečias aspektas – gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą. Kam tai reikalinga? Situacija tokia – esate auka ir išgirstate, jog kažkas greitai artėja link jūsų. Reikia kuo skubiau slėptis. Paskubomis įneriate į kažkokius krūmus ir... sustingstate. Jei nesustingsite – jūsų judinama priedanga (krūmai) skleis atitinkamus garsus, o tai atkreips medžiotojų dėmesį ir dėl to būsite demaskuotas.
Taigi gebėjimas išlaikyti savo kūną net ir pačioje nepatogiausioje pozicijoje tiek laiko, kad pavojus praslinktų saugiu atstumu. Kaip treniruotis? Pradėkite nuo įvairių įtupstų. Įtupiate, šiek tiek pakylate, atsiduriate nepatogioje padėtyje ir... sukandę dantis laikotės toje pozicijoje kiek tik galite. Kitas pratimas – atsistojate taip tiesiai kaip galite, tiesiog įsitempiate kaip stygą, stovite ant pirštų galų ir laikotės kol galite nesujudėdami. Treniruotės esmė – pratampyti savo raumenis, kad varžybų metu būtų lengviau išsilaikyti nepatogioje situacijoje nesujudant.
Trečiasis pasirengimo naktinei žvalgybai aspektas – gebėjimas išsilaikyti nejudant.